close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
تبلیغات پاپ آپ
loading...
YourAds Here YourAds Here

خبرگذاری فارس

بازدید : 277
يکشنبه 26 خرداد 1398 زمان : 9:32

تعریف اختلال شخصیت پارانوئید:
بیماری پارانویا بیماری ایست که در آن فرد مبتلا بصورت تعمیم دهنده و فزاینده ای از بی اعتمادی و شک محسوس و نامحسوس نسبت به دیگران و خصوصا نزدیکان درجه یک از جمله همسر رنج میبرد. بیمار پارانویید از این احساس رنج میبرد که دیگران در صدد سوء استفاده، فریب، و ضرر رساندن به وی بوده و برای اثبات مدعای خود اقدام به دلیل سازی هایی می کنند که فقط مورد قبول خود آنها و کسانی که با آنها منافع مشترکی دارند می باشد. این افراد وحشت و هراس زیادی از در میان گذاشتن کار ها و امور خود خصوصا با کسانی هستند که مانند همسر ممکن است با آنها در تنش باشند.
ساده ترین جملات نیز در نظر آنها میتواند معانی منفی و تهدید کننده ای داشته باشد. تعریف و تمجید از آنها به توطئه سوء برداشت شده و همواره منجر به تلافی گری و کینه توزی های طولانی می گردد. به هرگونه حرفی که توهین تصور شود واکنش بسیار شدید و جنجالی و احتمالا فیزیکی داشته ولی خود از توهین کردن هیچ شرم و ابایی ندارند. حسادت، عقده حقارت و کم بینی از خصوصیات ثابت این افراد می باشد.

تعریف بیماری هیستریانیک:
بیماری هیستریانیک نوعی بیماری است که فرد مبتلا بطور فزاینده و تعمیم دهنده ای محتاج توجه بوده و رفتارها و واکنش های شدیدی نسبت به اکثر موضوعات و خصوصا موضوعات زندگی دارد. این بیماران در ابتدای آشنایی؛ با شادابی، جذابیت و روشنفکری خود قادر به مجذوب کردن اطرافیان و شرکای جنسی آینده خود بوده اما توقع و نیاز دائم آنها به توجه به مرور موجب از دست دادن وجه زیبای خود نزد دیگران می شود.
سبک بیان این افراد خاص خودشان بوده و معمولا با جنسیت یا سن آنها مغایرت مشخصی دارد. ابراز احساسات آنها معمولا اغراق آمیز بوده و می تواند موجب شرمندگی و خجالت نزدیکان و اطرافیان شود. این افراد بشدت دهن بین بوده اما در نهایت همان عملی را انجام خواهند داد که بیشتر تأمین کننده اهداف آنی آنها باشد. برای مبتلایان هیستریانیک روابط عاطفی در همان ابتدای رابطه بسیار عمیق تر و شدیدتر از موقعیتی است که رابطه در آن قرار دارد و به همین دلیل کنش های عاطفی آنان در طرف مقابل باعث واکنش های غیر منتظره و منفی می گردد.

وجوه افتراقی:

جدول تشخیص افتراقی

وجوه تشابه(محسوس و نامحسوس):
توجه داشته باشیم که خصوصیات شمرده شده در این مقاله با توجه به شرایط مساعد بیماری قابل بروز بوده و بیماران شخصیتی قادر به کنترل و پنهان کردن افکار و رفتار های مریض خود در موقعیت هایی که به وجه اجتماعی آنان آسیب برساند هستند.

شکاکیت شدید
در هر دو بیماری اشاره شده پارانویید ها و هیستریانیک ها دائما از شک و سوء ظن به دیگران و خصوصا آنهایی که از نظر عاطفی با آنها نزدیک ترند بصورت آشکار و یا پنهان رنج می برند.

خودخواهی شدید
کلا بیماران شخصیتی شدیدا خودخواه بوده و به میل و هوس خود کاری را انجام می دهند. اعتراض اطرافیان در تغییر روش تا زمانی که تبدیل به تهدید نشده در بیماران شخصیتی موثر نمی افتد.

عصبی بودن شدید
پارانویید ها و هیستریانیک ها عمدتا بسیار عصبی و کلافه بوده و از کوچکترین مسئله ای حتی حاشیه ای میتوانند بشدت بهم بریزند.

تهدید و انجام تهدیدات
پارانویید ها و هیستریانیک ها از تهدید بعنوان یک ابزار کنترلی استفاده کرده و حاضرند به قیمت تخریب میزبان شخصیتی خود و بی اعتباری وی، همچنان رابطه را نگهدارند.

جنجال و بی آبروگی
به منظور نگه داشتن و حفظ میزبان شخصیتی ای مثل همسر، پارانویید ها و هیستریانیک ها از هیچ بی آبروگی و جنجالی دریغ نکرده و مادامی که میزبان به ملاحظات آبرو و شخصیت کوتاه میاید، این بیماران شدت رفتارهای نامتمدن خود را افزایش می بخشند.

تغییر سریع خلق و خوی
از آنجاییکه بیماران شخصیتی و خصوصا پارانویید ها و هیستریانیک ها دائما در حال پرداختن به مسائل حاشیه ای هستند، خلق و خوی آنها با تفاسیر و سوء برداشتهایی که میکنند بسرعت و حتی چندین بار در روز تغییر می کند. این تغییر سریع موود برای اطرافیان و نزدیکان بشدت استرس زا و تحلیل برنده بوده بطوریکه میزبان شخصیتی بعد از چندی مبتلا به عوارض و بیماری های شدید استرسی عصبی مثل درد های گوارشی و آرتروز عصبی می شود.

وابستگی بیمارگونه عاطفی
پارانویید ها و هیستریانیک ها به میزبان شخصیتی، افراد درجه یک خانواده، و بعضی از دوستان وابستگی بیمار گونه ای دارند که در قالب عشق و دوستی نبوده بلکه بیشتر جنبه تکیه گاه را تداعی میکند. این وابستگی در دراز مدت باعث تخریب روابط انسانی و متعارف شده و شکلی بسیار یکطرفه و ناخوشایند بخود اتخاذ میکند.

خود محرومی
پارانویید ها و هیستریانیک ها به قیمت از دست دادن رفاه ، آسایش و آرامش خود و حتی بر روی مسائل بسیار کوچک حاشیه ای حاضرند به لجاجت و تنش پرداخته و خود نیز متضرر شوند. زندگی با پارانویید ها و هیستریانیک ها یعنی در برزخی معلق بودن که هیچ خوبی همیشه خوب نیست و هر بدی اگر از طرف آنان باشد بد نیست و اگر از طرف دیگران باشد بی نهایت بد است.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 19
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 2
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 9
 • بازدید ماه : 2
 • بازدید سال : 3672
 • بازدید کلی : 13819
 • کدهای اختصاصی